Türk Enerji-Sen, Enerji, Türkiye Kamu-Sen,Sendika,Türk Enerji sendikası

“İŞYERLERİNDE AYLIKSIZ ÜCRETSİZ İZİNLİ OLANLAR KESİNLİKLE ÜYE SAYILAMAZLAR”

18 Mayıs 2021
459 kez okundu
“İŞYERLERİNDE AYLIKSIZ ÜCRETSİZ İZİNLİ OLANLAR KESİNLİKLE ÜYE SAYILAMAZLAR” için yorumlar kapalı

Bugün sendikalarımız Genel Merkezlerine ulaşan haber üzerine bilgi paylaşımı yapma gereği hasıl olmuştur. 06.05.2021 tarihinde sarı sendikanın talebi, Çalışma Genel Müdürlüğünün daveti üzerine üç büyük konfederasyon temsilcilerinin katılımı ile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında Çalışma Genel Müdürümüz başkanlığında toplantı yapılmıştır
Yapılan toplantıda Sarı sendika yöneticileri “işi bozulan tüccar misali” mevcut hali ile hukuki olmayan aylıksız ücretsiz izinli çalışanların sendika üyesi sayılmalarını talep etmişlerdir.

Bunun üzerine söz alarak
☑️ Bu hususun yönetmelik değişikliği gerektirdiğini,
☑️ Hazine ve Maliye Bakanlığını ilgilendirmesi nedeni ile onlarında görüşlerinin gerektiğini,
☑️ 07. Mayıs 2021 tarihinde resmî tatilin başlaması nedeniyle yetişmesinin mümkün olmadığını,
☑️ En önemliside konunun gerçek muhatapları Konfederasyonlar ve bağlı sendikalarımızın, Genel başkanlarının ve teşkilatlarımızın görüşlerinin alınması gerektiğini ifade ettiğimizde; toplantının ortak kararı olarak konfederasyon Genel Merkezlerinin görüşlerinin alınması için yazı çıkartılmasına karar alınmış ve toplantı bu şekilde tamamlanmıştır.

Ancak bugün bazı sendika Genel merkezlerimize ulaşan bilgilerde sarı sendika şubelerinin aylıksız ücretsiz izinde olan memurların sendika aidatlarını kendileri yatırmak sureti ile üye sayılarına dahil ettikleri haberi bizlere ulaşmıştır.

Değerli arkadaşlar
Bu yaptıkları mevcutta DPB’lığının 11.02.2013 tarih ve 5108 sayılı görüşleri ile asla mümkün olmadığı gibi, 4688 sayılı kanunun “Sendika üye sayıları ve her hizmet kolunda yetkili Kamu görevlileri sendikaları ve bağlı bulundukları konfederasyonların belirlenmesine ilişkin Usul ve Esaslar” Hakkında 09.11.2001 tarih ve 24578 sayılı resmî gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmenliğe göre tamamen aykırıdır.

Konu ile ilgili Çalışma Genel Müdürlüğü yazısı henüz Konfederasyonumuz Genel Merkezine ulaşmamıştır. Böyle bir uygulama ancak ilgili yönetmelikte değişiklik yapılmasından sonra hukuken mümkün olabilecektir. Dolayısı ile bu 17. Mayıs tutanaklarında sayılmamaları gerekmektedir.

Bu nedenle Sarı sendikanın yaptığı ve hukuki olmayan bu şark kurnazlığına, bir oldu bittiye asla müsade etmeyelim. Mutlak suretle itiraz edelim gerekirse tutanakları şerhli olarak imzalayalım ve Genel merkezlerimizi bilgilendirelim.

Yazarın Son Yazıları

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.