Türk Enerji-Sen, Enerji, Türkiye Kamu-Sen

TÜRKİYEYİ KARARTAN ELEKTRİK KESİNTİSİNİN SORUMLUSU:TEİAŞ’ DA YAPILAN LİYAKATSIZ YÖNETİCİ VE TEKNİK ELAMAN ATAMALARIDIR.

TÜRKİYEYİ KARARTAN ELEKTRİK KESİNTİSİNİN SORUMLUSU:TEİAŞ’ DA YAPILAN LİYAKATSIZ YÖNETİCİ VE TEKNİK ELAMAN ATAMALARIDIR.

Bilindiği üzere, 31 Mart 2015 tarihinde ülkemizin tamamında uzun süre Elektrik kesintisi yaşanmıştır.Metro’ lar da yolcular mahsur kalmış, ameliyat altındaki hastalar ciddi sıkıntı yaşamış, büyük sanayi kuruluşlarında milyonlarca liralık üretim kaybı yaşanmıştır.
Elektrik kesintisinin üzerinden bir günlük süre geçmesine rağmen yetkililerden halen kesintinin neden kaynaklandığını ortaya koyan bir açıklama gelmemiştir.
Her türlü konuda anında kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı, Başbakan, Enerji ve Tabi Kaynaklar bakanı elektrik kesintisinin nedeni hakkında halen açıklama yapmamışlardır. Çok manidardır, AKP’ nin nöbetçi sesi Mehmet Metiner ve AKP’ nin medyadaki yandaşı Abdulkadir Selvi bile açıklama yapmamaktadır.
Bu nedenle açıklama yapmak, Kamu Görevlilerinin Enerji iş kolundaki sesi olan Türk Enerji-Sen olarak bize düşüyor.
BİZE GÖRE; ELEKTRİK KESİNTİSİNİN NEDENİ TÜRKİYE ELEKTRİK İLETİMA.Ş.(TEİAŞ) GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDE YAPILAN TECRÜBESİZ VE LİYAKATSIZ YÖNETİCİ ATAMALARIDIR.
Son yılarda TEİAŞ’ da görev yapan yetişmiş teknik elamanlar bir bir görevden alınmış bunların yerine bir memur sendikasının üyeleri ve siyasetçilere yakın personel atanmıştır. Atamalarda liyakat ve başarı yerine sendika üyeliği dikkate alınmıştır. Yine kurumun ihtiyacı olan liyakatlı teknik personel ataması yapılması yerine, Bakanlar Kurulunca her yıl ihdas edilen sözleşmeli personel pozisyonları, özelleştirilen kurumlardaki İhtiyaç Fazlası bir memur sendikasının üyeleri ile naklen doldurulmuştur.
BİZE GÖRE; ELEKTRİK KESİNTİSİNİN NEDENİ TÜRKİYE ELEKTRİK İLETİM A.Ş.(TEİAŞ) GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDE YAŞANAN TAŞERONLAŞMA UYGULAMALARIDIR.
TEİAŞ gibi çok önemli bir kurumun işletmeciliğinin özel sektör marifetiyle yapılabileceğinden emin olamayan gözünü özelleştirme hırsı bürümüş hükümet, son yıllarda kurumun Trafo merkezlerindeki işlerin tamamına yakınını hizmet alımı şeklinde temin etmeye başlamıştır.
Böyle önemli ve stratejik alanlarda; belirli firmalar aracılığı ile düşük ücret karşılığı görev yapan teknik elamanların çalıştırılmasının ne kadar doğru olacağını kamuoyunun takdirine sunuyoruz.
Bize göre elektrik arızalarının nedeni hükümetin özelleştirme, taşeronlaşma ve kadrolaşma politikalarının getirmiş olduğu bir sonuçtur.
Bu elektrik kesintisi ülkeyi yönetenlere ders olmalıdır.
TEDAŞ gibi devasa dağıtım şirketini özelleştirdiler, EÜAŞ gibi ülkemizin Elektrik üretim şirketini hızla özelleştiriyorlar. TEİAŞ’ ın % 49 ’unun halka arz şeklinde özelleştirileceğini Maliye bakanı açıklamıştı.
Bu Elektrik kesintisi inşallah herkese ders olur. Hükümet özelleştirme ve taşeronlaşma politikasını yeniden gözden geçirir ve bu kurumlara yapılan atamalarda sendika üyeliği yerine başarı ve liyakat gibi objektif kriterleri dikkate alır.
Kamuoyuna duyurulur.
Mehmet Özer
Türk Enerji-sen Genel Başkanı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.