Türk Enerji-Sen, Enerji, Türkiye Kamu-Sen,Sendika,Türk Enerji sendikası

Yılmaz, “Toplu sözleşme, memur için hezimettir”

9 Eylül 2015
1.580 kez okundu
Yılmaz, “Toplu sözleşme, memur için hezimettir” için yorumlar kapalı

Türk Enerji-Sen Genel Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Musa Yılmaz, 2016-2017 yıllarını kapsayan kamu çalışanları toplu sözleşmesi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Türk Enerji-Sen Genel Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Musa Yılmaz, 2016-2017 yıllarını kapsayan kamu çalışanları toplu sözleşmesi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye Kamu-Sen Konfederasyonuna bağlı Türk Enerji-Sen Disiplin Kurulu Üyesi Musa Yılmaz, toplu sözleşmelerin memurlar açısından beklentilerini karşılamadığını söyledi.

Memur-Sen yetkilileri ve temsilcilerinin kamuoyunu aldattığını ve toplu sözleşme görüşmelerinin başarı ile değil, tam anlamıyla hezimetle sonuçlandığını savunan Yılmaz, “3. Dönem Kamu Çalışanları Toplu Sözleşmesi yaklaşık 3 milyon memur, 2 milyon memur emeklisi ve aileleri ile beraber toplam 20 milyon vatandaşımızın beklentilerine cevap vermeyerek sonuçlanmıştır. Her toplu sözleşme sonrası bu toplu sözleşmeyi de başarı olarak değerlendiren Memur-Sen yetkilileri ve temsilcileri, ya toplu sözleşme masasının ne anlama geldiğini henüz anlamadılar, ya da kamuoyunu aldatmak istiyorlar. 2014 yılı için 123 lirayı başarı olarak görenler bu tahribatı gidermeden 2016 yılı için yüzde 6+5, 2017 yılı için yüzde 3+4’e evet diyerek yine başarılı olduklarını ilan etmişlerdir. Galiba toplu sözleşmenin yalnızca yüzdelik dilimlerde ibaret olduğunu sanmaktadırlar. Toplu sözleşme masasına yabancı olabilirsiniz ama en azından şunu teklif edebilirdiniz; Kamu işçisine verilen hakları istiyoruz (Kamu işçisine 2015 için yüzde 6+5, 2016 için yüzde 3+3, 50-100 lira arası iyileştirme, 500 lira denge tazminatı, ayda 220 lira sosyal yardım V.S. Helal olsun.) Maalesef bunu da düşünemediler 2016 için yüzde 31.7, 2017 için yüzde 22.9 zam isteyeceksin, yüzde 6+5, yüzde 3+4’e razı olacaksın, sonrada bunu başarı sayacaksın. Bu başarı değil hezimettir” dedi.

Toplu sözleşme görüşmelerini değerlendiren Disiplin Kurulu Üyesi Yılmaz, değerlendirmesinin devamında memurların beklentilerinden söz etti. Beklentilere de ayrı bir parantez açarak değerlendirmesine alan ve bu beklentileri sıralayan Yılmaz, “Taban aylığı artmamış. Ek gösterge rakamları artırılmamış. Genel İdari Hizmetler sınıfında görev yapan personelin maaşına yüzdelik dışında artış yapılmamış. Emekli maaşı hesaplanmasındaki çarpıklık giderilmemiş. KİT personelinin temel ücretleri yükseltilememiş. KİT personelinin ek ödeme adaletsizliği giderilmemiş. Mühendis ve Mimarların (buda yetersiz) dışında artış olmamıştır. Koruma ve Güvenlik personelinin mali ve sosyal sorunları çözülmemiş. Vergi dilimlerindeki adaletsizlik çözülmemiş. Gündeme dahi gelmemiştir. Fiili hizmet zammı gündeme gelmemiştir. Fazla mesai konusu çözülmemiştir. Vardiyalı çalışan memura vardiya zammı gündeme gelmemiştir. EÜAŞ, TKİ gibi kömür üretiminde çalışan memurlara üretim teşvik pirimi gündeme gelmemiştir. Elektrik üretim, dağıtım, iletim ve etüt ile ilgili kurumlarda çalışan memurlara elektrik indirimi gündeme gelmemiş. KİT’lerde görev yapan personele idari teknik ayırmadan yılda bir takım elbise ve ayakkabı ile üç yılda bir defa mont verilmesi ve bedelinin nakdi olarak ödenmesi gündeme gelmemiştir. Yemek hizmeti veren kurumlarda sözleşmeli personele de ücretsiz yemek verilmesi, işyerlerinde meydana gelen kazalarda personele rücu ettirilen tazminatların işverence karşılanması, memurların yıllık izinlerinin iş günü olarak düzenlenmesi, sözleşmeli memurun kullanılmayan yıllık izninin bir sonraki yıla aktarılması, kurumların taşra teşkilatına ait lojmanların hizmet evine çevrilmesi, bölgemizde bulunan EÜAŞ’a ait lojmanlar bir memur sendika yönetim kurulu üyesinin anlamakta zorlandığım, bitmez, tükenmez ısrarları neticesinde hizmet tahsisliden, sıra tahsisliye çevrilerek tekrar kira alınması kararlaştırılmış ve tüm arkadaşların mağdur olmasına sebep olmuştur. Arazi tazminatı, koruma güvenlik personeline silah tazminatı, dini bayramlarda iki ikramiye ve bir gün bayram çalışması yapan memura 3 gün izin verilmesi ve daha sayamayacağım onlarca madde var” şeklinde konuştu.

‘Memurun tüm hayalleri bir kez daha yıkılmıştır’ diyen Yılmaz, “Bu gün itibariyle memurun yaklaşık yüzde 30’u sendika üyesi değilse sebebi güvensizliktir. Bu güveni tesis etmenin tek yolu toplu sözleşme masasında etkili olmaktır. Sendika kuruluş amaçları doğrultusunda memurun haklarını ve taleplerini korumaya odaklanmalı ve bunun için mücadele verilmelidir” ifadelerini kullandı.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.