Türk Enerji-Sen, Enerji, Türkiye Kamu-Sen,Sendika,Türk Enerji sendikası

BAŞKANLAR KURULUMUZ ANKARA’DA TOPLANDI.

6 Ekim 2015
1.589 kez okundu
BAŞKANLAR KURULUMUZ ANKARA’DA TOPLANDI. için yorumlar kapalı

Sendikamızın başkanlar kurulu toplantısı; şube başkanlarımızın katılımıyla 3 Ekim 2015 tarihinde Türkiye Kamu-sen Genel merkezi sosyal tesislerinde yapıldı.
Hizmet kolumuzdaki kamu görevlilerinin sorunlarını ve önümüzdeki süreç de yapılması gerekenleri tartışmak için şube başkanlarını toplayan sendikamız Genel Merkezi 15 Ocak 2016 tarihine kadar yoğun bir teşkilat çalışması startı vermiştir.
Genel başkanımız Mehmet Özer’ in başkanlığında gerçekleşen toplantıya; Genel başkan yardımcılarımız Celal Burak Oğuzhan, Mustafa Tümer, Temel Yaşar, Namık Altıparmak ve sendikamızın şube başkanları katılmışlardır.
Toplantının ilk bölümünde Memur-sen’ in imzaladığı Toplu sözleşme hakkında bilgi veren ÖZER;
Konuşmasında, ”Türkiye Kamu-sen’ in toplantı salonunda olması memurlar açısından çok büyük bir avantaj olduğunu, şayet Türkiye Kamu-Sen masada olmasaydı ve her aşamada Genel başkanımız sayın İsmail Koncuk düşüncelerini açıklamasaydı, Memur-sen’ in daha kötü bir Toplu sözleşmeye imza atacağını” ifade etmiştir.
TOPLU SÖZLEŞMENİN KAZANANI BÜROKRATLAR, KAYBEDENLERİ ORTA KADEME YÖNETİCİLER VE DÜŞÜK ÜNVANLI  MEMURLAR OLMUŞTUR.
2016 yılı için kararlaştırılan %6+%5 lik artış, bürokratların maaşlarında ciddi artış sağlamıştır. Bürokratların maaşında 900 TL civarında artış sağlanılırken, memur maaşlarındaki artış ancak 200 TL civarında olmuştur. Halbuki, Memur-Sen de bizde Taban aylığına 150+100 TL seyyanen zam istemiştik. Bürokratlar bunu kabul etmeyince, Memur-Sen direnememiştir.
Hizmet kolumuzda bulunan bazı kurumlarda görev yapan çok az sayıda personel’ e ek iyileştirmeler yapılmıştır.
KİT’ ler de görev yapan idari personel ve mühendis dışındaki diğer teknik personelin maaşında yüzdelik artış dışında başka artış yapılmamıştır.
Sanayi Bakanlığı, DSİ ve MTA gibi kurumlarda görev yapan personelin maaşlarında yüzdelik artışın dışında herhangi bir artış yapılmamıştır.
2013 YILINDA İMZALANAN TOPLU SÖZLEŞMENİN KAMU GÖREVLİLERİ VE EMEKLİLERİN 2014 VE 2015 BÜTÇESİNDE YARATTIĞI TAHRİBAT GİDERİLMEDEN, VARILAN MUTABAKAT BİZE GÖRE YETERSİZDİR.
Taban aylığında artış sağlanamamıştır.
Emekli maaşı hesaplanmasındaki çarpıklık giderilememiştir.
Ek gösterge rakamları artırılmamıştır.
Ek Ödeme adaletsizliği giderilememiştir.
KİT personelinin temel ücretleri yükseltilememiştir. Ek ödeme adaletsizliği giderilememiştir.
Koruma ve Güvenlik Personelinin mali ve sosyal sorunları çözülememiştir.
Sivil Savunma Uzmanlarının özlük ve mali haklarındaki adaletsizlikler çözülmemiştir.
Memur, Şef, Müdür ve Daire başkanı arasındaki maaş dengesinde yaşanan adaletsizlik giderilememiştir.
Teknik personel maaşlarındaki adaletsizlik çözülememiştir.
Vergi adaletsizliği çözülememiştir.
Fiili Hizmet zammı sorunu çözülmemiştir.
Fazla Çalışma konusu çözülmemiştir.
4-C STATÜSÜNDE GÖREV YAPAN PERSONELE EK ÖDEME VERİLMESİ BEKLENİRKEN, HAKLARI GASP EDİLDİ. YARGI KARARI İLE EN AZ 560 TL EK ÖDEME ALIRLARKEN BUNDAN SONRA 159 TL EK ÖDEME ALACAKLARDIR.
Konuşmasına kamu çalışanlarının sıkıntılarını dile getirerek sözlerine devam eden Özer;
“Kamu Çalışanları arasında bu dönemde yapılan ayırımcılık, ötekileştirme ve mobbing uygulaması Cumhuriyet tarihinin hiçbir döneminde yaşanmamıştır.
Sendikamız, gerek üyelerimiz ve gerekse diğer memurların bu hukuka aykırı uygulamalardan fazla zarar görmemesi için, hukuka aykırı tüm uygulamaları yargıya taşımıştır.
AKP hükümet olur olmaz 2004 yılında kamu çalışanlarının iş güvencesini kaldırmak için girişimde bulunmuştur. Türkiye Kamu-Sen’ in yoğun mücadelesi karşısında bu düşüncesini rafa kaldıran AKP hükümeti, hiçbir zaman ajandasından silmediği bu düşüncesinden vaz geçmemiştir. Biz Türkiye Kamu-Sen olarak bedeli ne olursa olsun iş güvencemizin elimizden alınmasına asla müsaade etmeyeceğiz.

Özelleştirme uygulamalarından en fazla etkilenen iş kolumuzdaki memur ve sözleşmeli personelin ciddi sıkıntıları vardır. Özelleştirme uygulamalarına diğer memur ve işçi sendikalarının büyük bölümünün duyarsız kalması nedeniyle sendikamız ve konfederasyonumuzun yalnız kaldığının altını çizerek, özelleştirme uygulamalarına karşı her türlü platformda sonuna kadar mücadele edeceğimizi ve Cumhuriyetimizin kuruluşundan beri istihdam ve katma değer yaratan bu güzide kurumların özelleştirilmesinden vazgeçilene kadar mücadele edeceğimiz herkes tarafından bilinmelidir” sözleri ile kamu çalışanlarının sıkıntılarını dile getirmiştir.
Toplantının daha sonraki bölümünde Genel başkan yardımcımız Mustafa Tümer, sendikamızın teşkilatlanma çalışmaları, şubelerimizin üye sayıları ve 15 Ocak 2016tarihine kadar yapmamız gereken çalışmalar ile ilgili kapsamlı bir bilgilendirme yapmıştır.
Genel başkan yardımcılarımız Celal Burak Oğuzhan, Temel Yaşar ve Namık Altıparmak’ da sekretaryaları ile ilgili bilgi vermişlerdir.
Toplantının ikinci bölümünde şube başkanları söz alarak; Genel merkez yönetiminden beklentileri ve yapacakları faaliyetleri hakkında bilgi verdiler.
Sendikamızın bundan sonraki faaliyetlerine ışık tutacak önemli görüşlerin ortaya çıktığı toplantımız oldukça faydalı olmuştur.
Tüm katılımcılara teşekkür ederiz.

IMG_20151003_140325 IMG_20151003_100152 IMG_20151003_100227 IMG_20151003_100507

IMG_20151003_100352 IMG_20151003_100427 IMG_20151003_100446IMG_20151003_100335

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.