Türk Enerji-Sen, Enerji, Türkiye Kamu-Sen

MEMURSEN, 4. DÖNEM TOPLU SÖZLEŞME SÜRECİNİ İYİ YÖNETEMEYEREK; MEMURLARI HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATMIŞTIR.

MEMURSEN, 4. DÖNEM TOPLU SÖZLEŞME SÜRECİNİ İYİ YÖNETEMEYEREK; MEMURLARI HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATMIŞTIR.

1 Ağustos 2017 tarihinde başlayan 2018 ve 2019 yıllarına ilişkin memur Toplu Sözleşme Görüşmeleri; Hükümet ve Memur-sen konfederasyonunun anlaşmaya varmasıyla sonuçlanmıştır.

Toplu Sözleşme Mutabakat Metnine göre; memur maaşlarına 2018 yılında %4+3,5, 2019 yılında %4+5 oranında artış yapılmıştır. Memur maaşlarına yapılan artış oranı bir önceki yılın enflasyon artış oranının altında olmuştur. Memur maaşlarının önceki yıllarda enflasyon karşısındaki erime oranı ve memurlarımızın refahtan pay alma beklentisi de dikkate alındığında imzalanan mutabakat metni, memurların beklentisinden oldukça uzak kalmıştır.

Bu Toplu Sözleşme görüşmeleri de, bir önceki sözleşme gibi Sendikacıların değil, bürokratların beklentisi doğrultusunda sonuçlanmıştır. Bu Toplu Sözleşmede de ücret artışının yüzdelik zam şeklinde yapılması nedeniyle bürokratların maaşında daha fazla artış yapılarak memur maaşları arasındaki yelpaze daha da açılarak düşük unvanlı memurlar mağdur edilmiştir. Maaşları yoksulluk sınırının altında olan düşük unvanlı memurlarımızın sıkıntıları daha da artacaktır.

Bu Toplu Sözleşme metninde; memur emeklilerinin sorunları ile ilgili bir tek cümle yoktur. AKP’nin iktidar olmasıyla birlikte memur emeklilerinin maşları her geçen gün enflasyonun karşısında erimiş olmasına rağmen, emekli maaşlarını artırıcı hiçbir önemli düzenleme yapılmamıştır.

Bu Toplu Sözleşme metninde; 4-B ve 4-C’lilerin sorunlarının çözümüne yönelik hüküm yoktur. Buda aynı kurumda benzer görevleri yapan kamu görevlileri arasındaki kadro kargaşasının daha uzun süre devam edeceğini göstermektedir.

Bu Toplu Sözleşme Metninde; yüksekokul mezunu işçilerin sorunu ile yoğun emek gerektiren gazlı, tozlu ve patlayıcı işyerlerinde görev yapan personelin fiili hizmet sorununun çözümüne yönelik düzenlemeler yoktur.

Memurların en fazla şikayetçi olduğu konuların başında ek gösterge ve ek ödeme oranları arasındaki dengesizlik gelmektedir. Bu Toplu Sözleşme mutabakat metninde ek gösterge ve ek ödeme miktarlarının yeniden belirlenmesine yönelik düzenleme yoktur.

Özet olarak; 4. Dönem Toplu Sözleşme Mutabakat Metni, memurların beklentilerinin çok uzağında kalmıştır.

Memur-Sen Toplu Sözleşme Sürecini iyi yönetememiştir.Memur-sen görüşmeler başlar başlamaz hata üstüne hata yapmıştır. Memur-sen, diğer konfederasyonların masada olmalarına karşı çıkarak tüm sorumluluğu almıştır. Memur-sen’ in tecrübesiz yöneticileri bu sorumluluğu tek başına alarak hükümetin elini güçlendirmiştir.

Sonuç olarak; liyakatsiz ve başarısız sendikacılar nedeniyle, her zaman olduğu gibi memurlar kaybetmiştir. Toplu Sözleşme Görüşmelerinin kazananı çiçeği burnunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ve Kamu İşveren Heyeti bürokratları olmuştur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.