Türk Enerji-Sen, Enerji, Türkiye Kamu-Sen,Sendika,Türk Enerji sendikası

GENEL BAŞKANIMIZ MUSTAFA TÜMER SÖZ HAKKINDA GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ…

1 Şubat 2018
514 kez okundu
GENEL BAŞKANIMIZ MUSTAFA TÜMER SÖZ HAKKINDA GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ… için yorumlar kapalı

 

 

Genel Başkanımız Mustafa Tümer Bengü Türk TV de canlı yayında gündemdeki konuları konu başlıkları altında değerlendirdi.

Türk Enerji- Sen ‘in 13-14 Ocak 2018 tarihinde yapılan 6. Olağan Genel  Kurulumuza katılan delegasyonumuza; ve Genel Kuruldan sonrada görüşemediğimiz bütün emeği geçen arkadaşlarımıza, buradan bu şansı yakalamışken teşekkürlerimi iletirim dedi .

Sendikaların toyu, şöleni genel kurullardır, bu Genel Kurulda da geleceğe dair umutlarımız yeşerdi, enerjimiz yenilendi . Genel Kurullar sendikalar için bir ivme kazanacağı, kendini yenileyeceği süreçlerdir; bu kurullar iyi değerlendirilip hayırlı sonuçlar alınmalıdır.

Şubelerimizin ve Genel Merkezimizin Genel Kurullarında görev alan ve bu konuda emeği geçen bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum dedi.

Olgunlukla; bir demokrasi şölenine dönüşen genel kurulumuzu kazasız belasız atlatmak çok önemliydi; şükürler olsun bu süreci öylede tamamladık. Türkiye Kamu-Sen’ e bağlı diğer sendikalarımızın da bu süreci; Kamu-Sen e yakışır olgunlukta geçirmesini temenni ediyorum.

Türkiye Kamu-Sen yakışanda bu olacaktır dedi.

ZEYTİN DALI OPERASYONU ( AFRİN HAREKATI)

Afrin süreci Türkiye Cumhuriyetinin ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin; hakikaten 80 milyonluk Türk milleti olarak arkasında durduğumuz ve Türkiye Kamu-Sen olarakta taraf olduğumuz bunu da dosta düşmana ilan ettiğimiz ciddi bir konudur.

Afrin meselesinde ne etnik köken, ne siyasi düşünce ve buna mukabil diğer değerler üçüncü ve  beşinci planda kalması gereken konulardır dedi.

Burada mücadele eden Mehmetçiğimiz, kınalı kuzularımız, şehitlerimiz hep bizim evladımız, canımız, bedenimizdir. Ben inanıyorum ki 80 milyon Türk halkı ruhuyla ve dualarıyla orada; Türkiye Kamu-Sen’ imiz de bu konuyla ilgili hassasiyetini ortaya koymuştur, bütün iş kollarımızda sabah mesai saatinden önce bütün arkadaşlarımız istiklal marşı ve dualarıyla mesaiye başladı.

Türkiye Kamu-Sen’in geçmişten bugüne bir misyonu, vizyonu vardır, Milli ve manevi konularda da taraftır. Bu hiçbir zaman da gizlenmemiştir; Türkiye Kamu-Sen e bağlı sendikamız Türk Enerji-Sen de aynı düşüncede aynı istikamette olan bir sendikadır.  Kutsal vatan toprağı üzerinde Ay yıldızlı  Albayrağ’ı gördüğümüzde anda orada bizim gözümüz yaşarır göğsümüz kabarır, heyecanlanır, acılarda göz yaşı döker, sevinçlerde gururlanırız.

Ama maalesef; adında Türk olup da konuya menfi yaklaşan kuruluşlar var, bunları şiddetle kınıyoruz. Bu konunun bir takım ideolojik düşüncelerin çok üzerinde olması kanaatindeyim, güçlü ve istikrarlı bir Türkiye çok önemlidir dedi.

TOPLU SÖZLEŞME VE ENERJİ HİZMET KOLU

Çalışma hayatı ve sorunları devam ediyor, dış politikada yapılan bu zeytin dalı harekatının içerde de kamu çalışanlarına da uzatılmasını istiyoruz. 2012 de yılında yapılan toplu sözleşme ilk olması nedeniyle bazı eksiklikleri olabilir bunu anlayabiliriz ama 2013 yılında yapılan ve 2014, 2015 yıllarını kapsayan Toplu Sözleşme unutulacak gibi değil, hükümetin verdiğinin de çok daha altındaki bir rakama imza atan Memur-Sen dün gibi hafızamızda, gerçi o imzanın gerekçesinin ne olduğu da sonradan ortaya çıkmıştır. O imzayı atan Memur- Sen genel Başkanı  Kendini TBMM’ ye taşımış, kaybeden kamu çalışanları olmuştur.

2017 Ağustos’un a gelindiğinde aynı süreci kamu çalışanları bir kere daha yaşadı, bu toplu sözleşmede de kaybeden tek taraf olmuştur; ‘’ yine kamu çalışanları’’ dedi.

Türkiye Kamu-Sen in çok ciddi çalışmaları olduğu halde; hatta toplu sözleşme taleplerimizi kitapçık haline getirmemize rağmen ne hikmetse anlaşılmaz bir şekilde uzak duruldu ve bu sürece Kamu-Sen’ in dahil edilmemesi için her şey yapıldı, Sn. İsmail Koncuk başkanımızın toplu sözleşme tavrı, duruşu çok net olmakla beraber hizmet kolu görüşmelerine geçildiğinde tekrardan Türkiye Kamu-Seni engelleyici bir takım çalışmalara girildi, sonuçta yine kaybeden kamu çalışanları oldu.

Kendi hizmet kolumuzdaki enerji, sanayi, maden hizmet kolu ile alakalı toplu sözleşmede çalışanlarımıza verilen kazanımlara bakıldığında elle tutulur hiçbir madde olmadığını görüyoruz.

Halbuki 2012 den önceki toplu görüşme dönemlerinde özellikle yetkili olduğumuz 2009 ve öncesi dönemlerde, yaşananları ve kazanımları kamu çalışanlarının hatırlayacağını düşünüyorum.

O dönemde ki adı denge tazminatı olan 40 + 40 TL ile başlayan ve artışı memur artış katsayısına bağlanıp kartopu gibi büyüyen ve şimdiki adı ek ödeme olan   bir kazanımız ortaya çıkmıştı; ‘’ ben bunu önemsiyorum’’ dün bir yerde okudum Enerji Bir sen in kazanımları konusunda diye arkadaşlar paylaştılar benimle; bunlar doğru değil denge tazminatı kazanımı olarak alınan bu hakkın artış katsayıları, memur artış katsayılarına bağlandı ve kar topu gibi büyüyerek 2012 yılına kadar geldi 2012 yılında 666 sayılı KHK ile tazminatların kaldırıldığı dönemde adı ek ödeme olarak değiştirildi.

Kalkıp bunu Memur-Sen in sahiplenmesi komik bir hadisedir, Kamu-Sen ne yaptı diyenlere bu tek madde bile yeterlidir.

Bizim yıllardır çok önemseyerek söylediğimiz ‘’eşit işe eşit ücret’’ konusunu alıp hiçbir mutfak çalışması yapmadan, altını doldurmadan ‘’eşit işe eşit ücret’’ istiyoruz dediler, bu konu da sonunda iş bilmez sendikanın çalışanlara attığı bir kazık oldu.

Altı boş çıkan bir çalışmada; yüksek gerilim tazminatları oldu; kazanım olarak gösterdiler şimdi arkadaşlarımız bunları geri ödeyerek mağdur oluyor. Biz bu konuyla ilgili davamızı açtık bu konuyu takip ediyoruz dedi.

KİT’LERDE SKALA AYARLAMASI

Skala ayarlaması KİT’ler de önemli bir hadise, hakkaniyetli adaletli yaptığınız zaman bir kazanım sağlıyor. Bu konu YPK’ nın KİT Yönetim Kurullarına  bıraktığı bir karar; ‘’Toplu sözleşmenin 39. Maddesinde şöyle bağlandı, ‘’Skala ayarlamasını  KİT yönetim Kurulları en geç 1 ocak 2018 e kadar yapacak’’ denmiş, biz aslında adaletli bir skala ayarlaması beklerdik.

Bazı KİT’ler de  bu çalışma adaletli yapıldı onların hakkını yok sayamayız, ama öyle adaletsizlikler var ki bunu YPK kararlarına, tavan ücretlerinin yükseltilmemesine bağlamak doğru değildir. Bir baş mühendis arkadaşımız 3 tl skala ayarlamasıyla zam aldı bunu nereye koyacağız, burada ciddi bir mağduriyet var. Bununla ilgili bütün KİT’ler de ki yönetimlerimiz ile görüşmeye devam edeceğiz, bu konuda ısrarcıyız dedi.

Genel başkanımız Mustafa Tümer sosyal medya üzerinden gelen sorular üzerine; kurumlardaki mülakatla alımlar, taşeron çalışanlarının kadroya geçirilmesi ve KİT’ler deki taşeron çalışanlarının neden yararlandırılmadığı ve bu konuda atılan adımlar, 4/c kapsamında çalışanların sorunlarına da değindi.

Genel başkanımız Mustafa Tümer; büyük bir olgunluk içerisinde ve başarı ile tamamlanan Genel Kurul sürecinin geride kaldığını, birlik ve beraberlik içerisinde, tek yürek ve tek bilek olarak;  15 Mayıs yetki sürecine odaklanmamız gerektiğini, bu konuda teşkilatımıza inandığını ve güvendiğini söyleyerek, başarı dilekleriyle sözlerini tamamladı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.