Türk Enerji-Sen, Enerji, Türkiye Kamu-Sen,Sendika,Türk Enerji sendikası

KAMU ÇALIŞANLARI ENFLASYONA YENİK DÜŞMÜŞTÜR.

4 Temmuz 2018
177 kez okundu
KAMU ÇALIŞANLARI ENFLASYONA YENİK DÜŞMÜŞTÜR. için yorumlar kapalı

 

Genel Başkanımız Mustafa Tümer  sosyal medyada; açıklanan haziran ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi.

Haziran ayı enflasyon rakamları açıklandı. Haziran ayında Tüfe %2,61 oranında yükselerek yılın ilk altı ayı yani ilk yarısında yarısında enflasyon %9,17 olmuştur.

Buda demek oluyor ki, Memur ve emekli maaşlarına yıl başında yapılan %4 zam enflasyona karşı tuş olmuş, kamu çalışanlarının verilen %4 artış gittiği gibi 2018 yılının ilk altı ayında %5,17 erimiştir.

Yılın ilk altı ayında kamu çalışanlarına verilen %4’lük zam ile %9,17 oranındaki ilk altı aylık enflasyon arasındaki %5,17’lik kayıp Temmuz’da enflasyon farkı olarak memur maaşlarına yansıtılacak.
Buna göre kamu çalışanlarına değişik hizmet kolları, farklı şekilde hesaplandığında ortalama olarak KİT’lerde 189 TL diğer 657 li kurumlarımızda ise 162 TL enflasyon farkı alacaklardır

Türkiye Kamu-Sen AR-GE merkezimizin yaptığı hesaplamaları dikkate aldığımızda;15.Derecenin 1. kademesindeki bir hizmetli 122 TL enflasyon farkı ödemesi alırken, bu rakam 16 yıllık hizmetlide 123 TL olacak. Hemşire, ebe, sağlık memuru, 152 TL enflasyon farkı ödemesi alırken, lise mezunu bir memura 137 TL, üniversite mezunu memura ise 147 TL enflasyon farkı alacaklardır.

Bu arada Enflasyon farklarının üzerine 2018 yılının ikinci altı aylık zam oranı olan %3,5’lik maaş artışı da enflasyon farkından ayrı olarak artışa eklenecektir
Buradan hareketle hesaplandığında kamu çalışanlarının maaş artışı temmuz ayında enflasyon farkı ile birlikte %8,7 oranında olacaktır.

Ortaya çıkan tablo ekonomik realite ile uzaktan yakından ilgisi alakası olmayan ve hatta kamuoyuna tarihi kazanım diye lanse edilen memur toplu sözleşmesinin bir sonucu olarak maalesef karşımıza çıkmaktadır.
Gelir dağılımındaki adaletsizliği, uygulamalardaki aksaklıkları, refah payı uygulamasından vazgeçilmesinin temelinde sarı Sendikanın yöneticilerinin attıkları imza esas teşkil etmektedir.

Türkiye Kamu-Sen’in yıllardır söylediği enflasyon oranındaki artışın sıfır zam demek olduğu bir kez daha doğrulanmıştır. Bu uygulamadanda mutlak suretle vazgeçilmelidir
2017 yılında imzalanan toplu sözleşme kendi kendini afaroz etmiş hiç bir hükmü ve ciddiyeti kabul edilebilirliği kalmamıştır
Bu tablo ile birlikte ortaya çıkan veriler dikkate alındığında kamu çalışanlarının 2019 yılında bu günleri de arayacağa çok net olarak görülmektedir. En kısa sürede acil ekonomik tedbirler alınmalı kamu çalışanları mağdur edilmemelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.