Türk Enerji-Sen, Enerji, Türkiye Kamu-Sen,Sendika,Türk Enerji sendikası

TARIM VE ORMAN BAKANI BEKİR PAKDEMİRLİ İLE İSTİŞAREDE BULUNDUK

7 Eylül 2018
301 kez okundu
TARIM VE ORMAN BAKANI BEKİR PAKDEMİRLİ İLE İSTİŞAREDE BULUNDUK için yorumlar kapalı

TÜRKİYE Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin tarım ve orman hizmet kolunda faaliyet gösteren sendika temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıya iştirak etti. TİGEM’de gerçekleşen toplantıya Türk Tarım Orman Sen Genel Başkanı Ahmet Demirci ve Türk Enerji Sen Genel Başkanı Mustafa Tümer’in yanısıra Türk Tarım Orman- Sen’in yönetim kurulu üyeleri de katıldı.

 

Açılış konuşmasını yapan Bakan Pakdemirli tarım ve orman hizmet kolunda görev yapan sendikalarımızın hizmet paylaşımında varlıklarının önemine işaret ederek, sosyal diyalog anlayışı içinde hareket eden bir yönetim anlayışına sahip olduklarını belirtti. Daha önce olduğu gibi bundan sonra da devam edecek olan bu anlayışın, tarım ve orman hizmet kolunda çalışan memurlarımızın ve işçilerimizin  sosyal ve ekonomik haklarını geliştirme noktasında önem arz ettiğini kaydeden Pakdemirli, “sendikalarımızın desteği ile iş kolumuzda hem çalışanlarımız hem ülkemiz için başarılı çalışmalara imza atacağız” dedi.

 

Genel başkanımız Önder Kahveci ise konuşmasında özellikle kamuda yaşanan sendikal ayrımcılığı ve hizmet kolunda yaşanan sıkıntıları dile getirdi. Kamu yönetiminde liyakati esas alan bir anlayışın var olması gerektiğini vurgulayan Kahveci şunları söyledi:

“ Kamuda çalışanlar birçok sıkıntı ile karşı karşıyadır.  Personel alımlarında mülakatın kaldırılması gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz. Kurumlarda mülakatla yönetici ve memur atama konusu da vicdanları yaralamaktadır. Mülakat ile kamuda doğru sonuca ulaşmak mümkün değildir.. Çeşitli yerlere imtiyazlar verilirse bu noktada suiistimaller yaşanabilir. Bu konuda adaletli bir yaklaşım istiyoruz.

Yeni hükümet sisteminde sorunların çözümü için ortak akıl ile hareket etmenin önemini çok büyüktür. Kamuda yaşanan sıkıntılara ilişkin de sosyal diyalog içerisinde hareket edildiği sürece sonuca ulaşacağımıza inanıyorum.”

 

Türk Tarım Orman Sen Genel Başkanı Ahmet Demirci de tarım ve orman hizmet kolunda bakanlıkların birleştirilmesinden kaynaklı sıkıntılara dikkat çekerek, çözüm yoluyla ilgili tekliflerinin olduğu raporu Sayın Bakan Pakdemirli’ye sundu. Demirci, sendikal ayrımcılığın tehlikeli boyutlara ulaştığına vurgu yaparak, yönetici atamalarında liyakatin öncelikli olması gerektiğini belirttiği konuşmasında şunları kaydetti:

 

“tarım ve hayvancılık hizmet kolunda çalışanların sıkıntılarını çözmek için sosyal diyalogun artırılarak devam etmesi esastır. Sayın Bakan’a bu konularla ilgili olarak gerekli desteği yapmaya hazırız. Sunduğumuz raporda, tarım ve hayvancılık hizmet kolunda görev yapanların sıkıntılarına yönelik çözüm önerileri bulunmaktadır.”

Demirci ayrıca, raporun yanısıra, Bakanlık düzeyinde geçmişte yaşanan problemlerin nedenlerine ilişkin bazı özel konuların olduğu mektubu da sayın Bakan’a bizzat teslim etti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.