Türk Enerji-Sen, Enerji, Türkiye Kamu-Sen,Sendika,Türk Enerji sendikası

ORTA KARADENİZ ŞUBEMİZİN 3600 EK GÖSTERGE İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASIDIR

16 Ekim 2018
179 kez okundu
ORTA KARADENİZ ŞUBEMİZİN 3600 EK GÖSTERGE İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASIDIR için yorumlar kapalı

TÜRK ENERJİ SEN ORTA KARADENİZ ŞUBE BAŞKANI Talha DİNÇ in

08 Ekim 2018 TARİHLİ BASIN AÇIKLAMASI

3600 İÇİN EŞİTLİK

 

24 Haziran Seçimleri öncesinde, Cumhurbaşkanı ve İktidar Partisinin yetkilileri tarafından, memurlar arasında heyecanla karşılanan 3600 Ek Gösterge vaadinde bulunulmuştur. Din görevlileri, Polisler, Hemşireler ve Öğretmenlerin ek göstergelerinin 3600’e çıkarılacağı yönünde açıklamalar basında yer almıştır.

Seçimlerin ardından, memurların bir kısmının derecelerinin yükseltilmesi ile ilgili yapılması gereken düzenlemeler Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ilk 100 günlük eylem planında yer almamıştır. İkinci 100 günlük plan taslağının hazırlandığı süreçte, Basında taslakta daha önce ifade edilen polis, hemşire, din görevlisi memurların yanında kamuda idareci olarak çalışanların da yer aldığı ifade edilmektedir.

Basına yansıyan bu haliyle düzenlemelerin sonuçlanması halinde, yaklaşık 1,5 milyon memur ek gösterge yükseltilmesinden yararlanacaktır. Fakat kamuda çalışan yaklaşık 500 bin memur, bu düzenlemenin dışarısında bırakılarak mağdur edilecektir. Ve bu mağduriyetleri, emeklilik dönemleriyle birlikte hayatlarının sonuna kadar devam edecektir. Kamudaki ücret ve emeklilik şartları adaletsizliğine, memurların şartları iyileştirilmeye çalışılırken bir yenisi daha eklenecektir.

Eylül ayı enflasyon verilerine göre yıllık enflasyon 24,52 olarak gerçekleşmiştir. ÜFE ise yıllık bazda 46,15 olarak hesaplanmıştır. Bu veriler şunu göstermektedir ki devlet memurlarını günümüz koşullarından daha da ağır şartlar beklemektedir.

Kamuda çalışanlar, ekonomik sıkıntılar nedeniyle azami yaş sınırına kadar emekli olamıyorlar. Çalışma döneminde aldıkları maaşlarının %40’ı emekli oldukları zaman ellerinden kayıp gidiyor. Çocuklarını okutacak, geleceklerini temin edecek gücü kaybetmemek için yaş sınırının sonuna kadar çalışmaya devam ediyorlar.

Biz Türk Enerji Sendikası olarak, ek gösterge düzenlemesinin adaletli biçimde yapılması ve memurun ayrıştırılmaması, bütün kamu görevlilerinin ek göstergelerinin yeniden düzenlenmesi ve var olan hiyerarşik sorunların ve adaletsizliklerin giderilmesi gerektiğini savunuyoruz.

Kamu çalışanlarının, ek gösterge konusundaki hak mücadelesinin savunuculuğunu yapmaya Sendikamız olarak devam edeceğiz.

 

Saygılarımızla.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.