Türk Enerji-Sen, Enerji, Türkiye Kamu-Sen,Sendika,Türk Enerji sendikası

TÜRKİYE KAMU-SEN TOPLU SÖZLEŞME MASASINDA

31 Temmuz 2019
742 kez okundu
TÜRKİYE KAMU-SEN TOPLU SÖZLEŞME MASASINDA için yorumlar kapalı

 

1 Ağustos perşembe yarın Kamu çalışanlarının 2020-2021 yıllarını içeren 5. dönem toplu sözleşme toplantıları Kamu işveren heyeti, üç büyük Konfederasyon Başkanı, sendika başkanları ve heyetlerinin katılımı ile başlanacaktır. Türkiye Kamu-Sen heyeti olarak ön yargıdan uzak, sorumlu, etkili ve yürekli sendikacılık anlayışı ile bizde 4688 sayılı kamu görevlileri kanununun verdiği yetki ile toplantılara katılacağız.

Bu günlere gelene kadar kamu çalışanlarının hak ve menfaatlerinin korunup kollanması geliştirilmesi ekonomik özlük ve sosyal haklarının iyileştirilmesi milli gelirden düşen gayri safi milli hasılanın (GSMH)hakkaniyetli ve adaletli bölenebilmesi ehliyet ve liyakatın tesis edilmesi,mülakatın kaldırılması, sendikal ve siyasi ayrımcılığın olmaması benim adamım, benim partilim, benim sendikalım, benim cemaatim uygulamalarının son bulması vs. adına çok şeyler yazdık çizdik söyledik. Bunlardan kim ne aldı, anladı yarın masada hep birlikte göreceğiz. Tabi bu arada yetkili sendikayım diyen sarı sendikada bu sefer daha önce yaptıklarını kolay kolay yapamayacağını görecek. Yaparsa be olur onurda yine hep birlikte göreceğiz.

Türkiye Kamu-Sen heyeti olarak kurulduğumuz günden bu yana safımızın kamu çalışanlarının tarafı olduğunu ilan ettiğimizden o masada memurların lehine olacak her kararın destekçisi olacağımızı zaten açıklamıştık.
Sarı sendikadan istediğimiz ve beklediğimiz tek şey o masada omurgalı olmaları ve kamu çalışanlarını kapalı kapılar arkasında satmamaları. Onun dışında memurlar adına eylem etkinlik her ne karar alırlarsa alsınlar hukukun içerinde kalmak kaydıyla yanlarında olacağız. Ha aksi olursa ne olur, o zamanda karşılarında 413.192 üyesinden aldığı güçle o masada yer alan Türkiye Kamu-Sen’i karşılarında mutlaka bulacaklardır.

Hükümetten hormonlu sarı sendikanın masadaki duruşu toplantının gidişatını mutlak etkileyecektir. Kamu çalışanlarının sarı sendikadan beklentisi aslında anlayana çok daha acı hiç bir şey kazanamasanızda 5. cisi yapılacak olan toplu sözleşme toplantılarında üzerlerindeki sorumluluğun büyüklüğünü anlamaları, en azından emeğe alınterine kul hakkına saygı göstermeleri, kazanım sağlayamasalarda “SATMAMALARI” Bu beklentininde kamu çalışanlarının en doğal hakkıdır diye düşünüyorum.

Bizde Türkiye Kamu-Sen olarak toplantıda ön yargıdan uzak olacağız sözümüzden hareketle; sarı sendikadan toplu sözleşme masasında “Sendika” olmalarının gerekliliği ile hareket etmelerini beklemekteyiz.

600 TL SEYYANEN TELAFİ ZAMMI
Türkiye Kamu-Sen’in en çok üzerinde durduğu talepleri arasında 600 TL telafi zammı başı çekmektedir. “Hesaplaşma olmadan elbette Helalleşme olmayacaktır.” 2018 Ağustos ayında patlayan ekonomik kriz en çok dar ve sabit gelirli kamu çalışanlarını vurmuştur. Bunun tazmin edilmesi keyfiyet değil mecburiyettir. ve bir hakkın teslimi olacaktır.

-Ek gösterge-
-Tüm 4/B li Sözleşmelilere kadro-
-Ek ödemelerin emekliliğe yansıması-
-Vergi dilimlerinin sabitlenmesi-
-Refah payı uygulaması-
-KİT çalışanlarının tayin nakil talepleri-
-Özelleştirme uygulamaları mağdurları
-Fiili hizmet zammı-
-Özel hizmet tazminatı-
-Koruma Güvenlik personeli talepleri

Türkiye Kamu-Sen inandığı ve doğru bildiği hak yolda yürümeye, çalışanların yanında olmaya yol arkadaşlığı yapmaya ve bu satırlarda yazamadığım daha binlerce taleplerinizin takipçisi olmaya devam edecek kamu çalışanlarının güvenine sarsmayacak, sarı sendikanın toplu sözleşme masasını itibarsızlaştırma tuzağına asla düşmeyecektir. 5.Dönem toplu sözleşme toplantıların ülkemize kamu çalışanlarına ve çalışma hayatının tüm aktörlerine hayırlara vesile olmasını diliyoruz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.